Какво представлява диабетa?
Какво представлява захарният диабет ?
Захарният диабет (ЗД) е едно от най-разпространените заболявания в световен мащаб и честотата на диагностицираните случаи непрекъснато нараства. Статистиката показва, че диабетът отнема живота на над 3 милиона души годишно, като главна причина са сърдечно-съдовите заболявания и напредналите бъбречни усложнения. По последни статистически данни в света има 246 милиона диабетици. Ежегодно се регистрират около 7 милиона новодиагностицирани случая.
Основното нарушение при ЗД е свързано с продукцията или действието на инсулина. Инсулинът е хормон, образуван и отделян от бета клетките на панкреаса (задстомашната жлеза). Неговата основна роля е да спомага използването на глюкоза от тъканите, като по този начин той намалява нивото й в кръвта. Инсулинът действа в почти всички тъкани, но от особено значение е влиянието му в черния дроб, мускулната и мастната тъкан.
Различаваме два основни типа ЗД: Захарен диабет тип 1 (ЗД1) се среща по-рядко и е характерен за по-младата възраст – до 40 години. Над 90% от пациентите, са със захарен диабет тип 2 (ЗД2), характерен за възрастта над 35-40 г.
Pискови фактори, които увеличават вероятността за развитие на диабет:
- Наднормено тегло
- Заседнал начин на живот
- Първа линия родственици със ЗД
- Открит по-рано предиабет (нарушен глюкозен толеранс или нарушена гликемия на гладно)
- Диабет по време на бременност при жените или раждане на едър плод (> 4 кг)
- Поднормено тегло при раждане
- Артериална хипертония (>140/90 mmHg)
- СПКЯ
- Депресия, стрес
Основни симптоми на диабета са:
- силна жажда
- често уриниране, включително нощем
- суха кожа
- повишен апетит
- генитален сърбеж
- кожни инфекции
- трудно заздравяващи рани
- при по-напреднали случаи може да има гадене, сънливост, замъглено зрение и др.
Предиабет:
Това състояние включва две нарушения във въглехидратната обмяна, известни като нарушен (намален) глюкозен толеранс (НГТ) и нарушена (повишена) гликемия на гладно (НГГ). При НГГ има повишена кръвна захар на гладно между 6.1 и 6.9 mmol/l, и нормална кръвна захар на 2-рия час (под 7.8 mmol/l) при ОГТТ. НГТ има тогава, когато кръвната захар на гладно е в нормални стойности, но на 2-рия час след ОГТТ е между 7.8 и 11.1 mmol/l. Основните рискови фактори за развитие на тези отклонения са същите както при ЗД2.
Метаболитен синдром:
Наред с широкото разпространение на захарния диабет сме свидетели на епидемия от пряко свързани между си заболявания, обединени под името метаболитен синдром.
За да се постави диагнозата „Метаболитен синдром“ е необходимо да е налице главният признак -затлъстяване с обиколка на талията при: мъже > 94 см/ жени > 80 см
Затлъстяване:
Затлъстяването е номер 1 в състава на „смъртоносния квартет“.
Доказано е, че натрупването на тлъстина в областта на корема застрашава здравето. Теглото се дефинира чрез индекса на телесна маса (ИТМ= кд/т2), изчислен по следната формула: ИТМ= телесно тегло в килограми разделено на ръста в метри повдигнат на квадрат (табл. 2).
Затлъстяването в България също има епидемичен характер. Според някои данни затлъстелите в България преди Втората световна война са били 3-4% от населението. Преди десетина години с ИТМ >25 кд/т2 са били 3.650.000 лица над 15 години както и 100.000 ученици на възраст между 7-14 години. С ИТМ >30 кд/т2 са били над 1.000.000 лица.
Днес социологическите проучвания показват, че:
- 46,8% от мъжете и 34,4% от жените у нас са с наднормено тегло
- 15,8% от мъжете и 17,5% от жените страдат от затлъстяване.
- 62,6% от мъжете и 51,9% от жените имат проблем с телесното тегло (наднормено тегло + затлъстяване)
- При децата – 17%
- Въпреки сериозния здравословен риск тази тенденция НАРАСТВА.
Хранителни продукти, които повишават бързо кръвната захар:
- домакинска захар
- напитки съдържащи захар
- захарни изделия
- мед (съдържа главно глюкоза и фруктоза) Препоръчва се приемът на моно- и дизахаридите да не бъде повече от 25-30% от всички въглехидрати. При наднормено тегло и затлъстяване е желателна употреба под тези стойности.
1 грам въглехидрати = 4 килокалории ( ксаl)
1 грам мазнини = 9 ксаl
1 грам белтъци = 4 ксаl,
Алкохолът е високо калоричен! 1 грам чист алкохол се равнява на 7 ксаl
Вода:
Водата не съдържа калории. Дневният прием на течности, при условие, че няма сърдечно или бъбречно заболяване, не трябва да е под 1.5 литра. При физическо натоварване, например при спортуване, приемът на течности трябва да се увеличи. Препоръчват се слабоминерализиланите и неутрални минерални води, които са с доказани здравословни качества.